Soru sor

Sorular sorun ve Topluluğumuzdan Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İşinin Uzmanları

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

zula.exe virus olarak algılanıyor

ZulaForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Zula Şikayet kategorisinde B3R4TS4R1 tarafından oluşturulan zula.exe virus olarak algılanıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,377 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Zula Şikayet
Konu Başlığı zula.exe virus olarak algılanıyor
Konbuyu başlatan B3R4TS4R1
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan behemoth1303
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

B3R4TS4R1

Çömez
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

anlamadığım bir şekilde eset nod32 antivirus programı zula.exe dosyasını siliyor şüpheli dosya diyor zula indirmeye çalışıyo eset siliyor eskiden böyle birşey yoktu

Ü

Üye silindi 1071

Guest
Merhaba,

Aslında olayın içeriği şu şekilde.

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<ESET>
<LOG>
<RECORD>
<COLUMN NAME="Zaman">6.01.2021 20:08:19</COLUMN>
<COLUMN NAME="Tarayıcı">Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması</COLUMN>
<COLUMN NAME="Nesne türü">dosya</COLUMN>
<COLUMN NAME="Nesne">C:\LokumGames\Zula\Game\zula.exe</COLUMN>
<COLUMN NAME="Algılama">Generik.BIDRADP truva atı türevi</COLUMN>
<COLUMN NAME="Eylem">silinerek temizlendi</COLUMN>
<COLUMN NAME="Kullanıcı">Administrator</COLUMN>
<COLUMN NAME="Bilgi">Uygulama dosyaya erişmeye çalışırken bir olay oluştu: C:\LokumGames\Zula\Game\zula_BE.exe (57FC12DF31A5E58089238FE5865BCDCD62F52056).</COLUMN>
<COLUMN NAME="Karma">0499E0C009D79A048F2CB8DEF7F36DAA788F1070</COLUMN>
<COLUMN NAME="İlk kez burada görüldü">6.01.2021 19:48:53</COLUMN>
</RECORD>
</LOG>
</ESET>

Şu anda bir truva atı içeriyor, uygulamnın imzasıda sorunlu, lütfen en kısa sürede düzeltin.

B3R4TS4R1

Çömez
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

derbeder

Yeni Çömez
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

Hem antivirus programı hemde zulaya güncelleme geliyor ve program onu şüpheli olarak tanımlayabilir . Bu yüzden eset nod32 antivirus programı zula dosyasını taramasına dengeleyip sorunun önüne geçebilirsiniz. Burdan nasıl yapılır bakabilirsiniz. https://support.eset.com/tr/kb2769-belirli-dosya-ve-klasorleri-nasil-tarama-disinda-birakabilirim

direk lokum games dosyasını seçtim bilgisayarı yeniden başlattım aynı hatayı tekrar veriyor. kendileri düzeltemez mi bu sorunu

zeus

Fedai
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

Bu zula'dan kaynaklanan bir sorun değil. Anti virüs programı zula dosyalarını Zaralı gördüğü için karantina alıyor. zula oyunu ve eset anti virüs programı sürekli çakışıyorsa başka bir anti virüs programı kullanabilirsiniz.

zeus

Fedai
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

Dosya konumunda güvenlik sertifikasını yeniden yükleyin.

Ü

Üye silindi 1071

Guest
Zula oyunu şu anda virüs içeriyor sadece eset değil 11 antivirüs uygulaması da aynı şeyi söylüyor. Truva atı var artık hangi amaçla konuldu ya da yazılımcıları mı yaptı bilemiyoruz ama var,

Linkide aşağıda.

Zula firmasıda oyunlarını güncellemeden önce bu siteye atıp kontrol ederlerse onlarda aynı şeyi göreceklerdir.

VirusTotal

Ü

Üye silindi 1071

Guest
Yani sertifika ya da eset kaynaklı bişi değil.

Bütün sorun zula.exe'de!

Ü

Üye silindi 1071

Guest
Zuladan yedikleri haltı temizlemelerini beklemeliyiz, ya da içinde önemli veriniz olmayan bir pcden oynayın

Ü

Üye silindi 1071

Guest
Zula yeni bir güncelleme yayınladı ama oda virüslü, böyle bir şeyi ilk defa görüyorum oyun camiasında, resmen port açıp makineye sızmaya çalışıyorlar!

B3R4TS4R1

Çömez
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

Zulayı uzun zamandır oynamıyodum bi girem dedim virüs patladı.

valerian

Yeni Çömez
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

bugünki gelen güncellemede esed virüs olarak algılamadı galıba sorunu düzeltmişler

B3R4TS4R1

Çömez
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

dün oyunu silmiştim bugün geri kurarken yine uyarı verdi

Ekli dosyalar

• 107.6 KB Görüntüleme: 3

zeus

Fedai
ZF Kayıtlı Üye

ZF Puanı:

Oyunu yüklerken antivirüs kapatın oyunu yükleyin sonra antivirüs programını aktif etmeden oyun dosyalarını taramasını engelleyin. en son antivirüs aktif edin

behemoth1303

ZF Moderatör
ZF Moderatör

ZF Puanı:

Zula oyunu şu anda virüs içeriyor sadece eset değil 11 antivirüs uygulaması da aynı şeyi söylüyor. Truva atı var artık hangi amaçla konuldu ya da yazılımcıları mı yaptı bilemiyoruz ama var,

Linkide aşağıda.

Zula firmasıda oyunlarını güncellemeden önce bu siteye atıp kontrol ederlerse onlarda aynı şeyi göreceklerdir.

VirusTotal
Virüs olarak gören antivürüslerin tarama algoritmaları sağlıklı çalışmadığı için bu yaşanıyor. Herkesin eleştirisi zula için illaki oluyordur fakat ölçülü olduğu zaman eleştiri oluyor. Bilmeden trojan var truva var virüs var gibi ithamlarda bulunmak hoş değil. Hatanın yaşanma sebebini anlatayım senin gibi düşünen diğer arkadaşlarda bilgilenmiş olur. Zula yapımcıları oyuna hile karışmaması adına zula.exe yi çeşitli şifreleme algoritmalarıyla şifrelerle. Buda 3. parti yani hile yapımcılarının işini zorlaştırır. Aslında bakıldığında tamamen oyuncuları düşünen bir sistem. Fakat bazı antivürüs uygulamalarıda şifrelenmiş zula.exe nin içeriğini göremediği için ben bunun ne olduğunu göremiyorum o zaman kesin virüstür diyip karantinaya alır. Bunun önüne geçmek için ise firmaların kendisine özel imzaları vardır ve oluşturdukları exe leri zula.exe gibi bu imza ile imzalarlar. Antivirüs uygulamaları bu firmaya özel imzayı gördüklerinde onu virüs olarak göstermezler. Sorun imzalı olmasına rağmen bu antivirüslerin virüs olarak göstermesi.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...